MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

 


Paulu Koelju "Akras manuskripts"


      Romāna darbība noris Jeruzalemē 1099.gadā 14.jūlijā, krustnešu iebrukuma priekšvakarā. Lai gan iedzīvotāji drudžaini gatavojas pilsētas aizsardzībai, grieķu gudrais, saukts par koptu, aicina visus ļaudis uz tautas sanāksmi pilsētas laukumā.
Kristieši, musulmaņi un jūdi pulcējas, lai uzklausītu viedo vīru, un izdzird ko gluži neparastu – iebrukuma priekšvakarā kopts aicina jeruzalemiešus meklēt dzīves gudrību un sniedz atbildes uz cilvēces lielajiem jautājumiem. Ļaudis vaicā un gudrais atbild – kas ir mīlestība, zaudējums, drosme, uzticība, bailes, vientulība.
"Akras manuskripts" ir meditācija par dzīvi, mīlestību un pārmaiņu nozīmīgumu cilvēka dzīves ritējumā.
 -----------------
Turpinājumā neliels citāts no grāmatas, kas mani piesaistīja -
 
 Pajautājiet puķei pļavā: “Vai tu jūties vajadzīga? Tavs vienīgais darbs ir vairot citas tādas pašas puķes!”
Un puķe atbildēs: “Es esmu skaista, un skaistums jau pats par sevi ir attaisnojums manai dzīvei.”
Pajautājiet upei: “Vai tu jūties vajadzīga? Tavs vienīgais darbs ir allaž ritēt vienā virzienā!”
Un upe atbildēs: “Es nemaz nemēģinu būt kādam vajadzīga, es mēģinu būt vienkārši upe.”
Dieva acīs visam ir jēga šajā pasaulē. Gan lapai, kas nobirst no koka, gan matam, kas izkrīt no galvas, gan kukainim, kurš tev traucēja un kuru tu nositi. Visam ir jēga būt.
Arī tev, kurš tikko uzdevi jautājumu, apgalvodams: “Es esmu nevajadzīgs!” Tā ir atbilde, ko tu sniedz pats sev.
Īsā laikā šī atbilde neglābjami saindēs tevi, un tu būsi miris dzīvei, kaut arī staigāsi, ēdīsi, gulēsi un izklaidēsies, kad vien tas būs iespējams.
Nē, nepūlies kļūt vajadzīgs. Centies būt tu pats, ar to pietiek un tā arī ir lielākā atšķirība.
Neatpaliec un neskrien arī pa priekšu savai dvēselei. Dvēsele katrā solī pateiks priekšā, ar ko tu vari būt noderīgs. Dažreiz būs svarīgi piedalīties lielā kaujā, kas izšķirs vēstures gaitu. Dažreiz būs svarīgi tāpat vien uzsmaidīt cilvēkam, kuru nejauši sastapsi uz ielas.
Šādi, bez kāda nolūka, tu vari izglābt dzīvību svešiniekam, kurš arī sevi uzskata par nevajadzīgu un grasās izdarīt pašnāvību. Bet tavs smaids atjaunos viņā cerību un ticību dzīvei.
 
* * *
Tu vari ārkārtīgi uzmanīgi izsekot līdzi savai dzīvei, sīki un smalki izpētīt katru brīdi, kurā esi cietis, lējis sviedrus vai smaidījis, bet tu nekad precīzi neuzzināsi, kad esi bijis noderīgs kādam citam.
Cilvēka dzīve ir kaut kas derīgs vienmēr. Katrai dvēselei, kas nolaidusies uz zemes, ir savs iemesls te būt.
Ļaudis, kas patiešām dara labu citiem, nedomā par to, kā būt noderīgiem, bet vienkārši dzīvo aizraujošu dzīvi. Viņi gandrīz nekad nesniedz padomus, bet vienmēr rāda piemēru.
Allaž jācenšas dzīvot tā, kā esi gribējis. Izvairies no līdzcilvēku pelšanas un veltī uzmanību saviem sapņiem. Ļoti iespējams, ka neesi piegriezis vajadzīgi vērību tiem. Taču Dievs redz visu un zina, ka tavs piemērs palīdz Viņam pilnveidot pasauli. Un ar katru nākamo dienu Viņš tai dos arvien lielāku svētību.
Komentāri (0)  |  2013-03-02 17:49  |  Skatīts: 1497x         Ieteikt draugiem

Atpakaļ