MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

 


Puzuri


     Kā ar puzuriem - vai proti izveidot?... Es protu un esmu tos gatavojusi. Tiesa, ne katru gadu, jo ne vienmēr ir iedvesma vai savākti materiāli, taču šogad atkal gatavošu. Manās mājās niedres savāktas, jau pažuvušas un pamazām brīvajos brīžos sagriežu posmiņos... Tikai tad sāksies Lielais Radīšanas Darbs. Esam nolēmušas arī LAISMAS kārtējā nodarbībā kādu puzuri uzmeistarot, tādēļ sameklēju papildus informāciju par tiem.
 
--------------------------------
 
Puzuri latviešu kultūrā ir plaši pazīstami dekoratīvi elementi, kas tika izmantoti ēku un māju rotāšanā Ziemassvētkos, Mārtiņdienā, Meteņos, Lieldienās un citos svarīgos gadskārtu notikumos un tie tika dāvināti arī dažādos godos.

To populārākais nosaukums ir "puzurs", taču tie ir sastopami ar tādiem nosaukumiem kā ķists, saulīte, lukturi, krīģi, spurguļi.

Ar puzuriem senie latvieši rotāja savas mājas - tos kāra istabas stūros, istabas vidū, lai tie varētu lēnām griezties. Tiek uzskatīts, ka puzurs griežas un kustas mājās, kur ir dzīvība un labvēlīga vide. Šis senlatviešu rotājums ar savu griešanos savāca sevī visu ļauno  enerģiju un attīrīja enerģētiski telpu. Bija ticējums, ka dažādu svētku laikā puzuri pasargāja māju no ļauniem gariem, raganām un laumām, taču pēc svētkiem tie bija jāsadedzina, lai ļaunie spēki nevarētu tur iemājot.

Pēc atsevišķiem avotiem tiek uzskatīs, ka puzuru taisīšana sākās jau rudenī un ilga līdz pavasarim.

Tā kā senie latvieši uzskatīja, ka puzurs ir ļauno garu atbaidītājs, tad tos izmantoja dažādos latviešiem svinīgos brīžos, arī kāzās.  Šeit izmantoja īpašu puzura veidu, ko dēvē par "ķistu" un tas nāca no Kurzemes. Tas varēja būt vairākos līmeņos un tradīcijas vēsta, ka, jo vairāk līmeņu šim puzuru veidam, jo vairākās paaudzēs turpināsies jaunā pāra dzimta un tā būs laimīgāka.

Šie rotājumi, ko dēvē par puzuriem, seniem latviešiem bija kā sakārtota visuma simbols jeb pasaules modelis, un tam piemita maģiska iedarbība.
Tāpat puzuriem liela nozīme ir kustībai, kas sevī ietver dzīvību un vitālu spēku. Kur nav kustības, tur iestājas panīkums un sastingums.

Latviešu puzurs ir noslēpumiem apvīts, līdzīgi kā Lielvārdes josta un tas sevī glabā senču noslēpumus un mitoloģiju.
Līdz šim brīdim nav izpētīta puzuru pilnīga nozīme mūsu tautas kultūrā un nav skaidrs, no kurienes mēs esam aizguvuši šo formu, kas atgādina Ēģiptes piramīdu un kādu informāciju tas sevī ietver.

Vizuļo istabās puzuri kārti,
Sētās, kur puteņi sniegpārslas jauc,
Celiņi slaucīti, atcelti vārti:
Rakstītās kamanās Ziemassvētki brauc.


Mēs katrs vēlamies, lai mūsu bērni būtu veseli, laimīgi, paklausīgi un neniķotos. Paklausīgs bērns ir katru vecāku sapnis. Kā mēs to varam panākt? Seniem latviešiem bija tam īpaša recepte - virs bērnu gultiņām tika piekārti puzuri un viņi ticēja, ka tad bērns augs laimīgs un priecīgs, bērns tiks pasargāts no dažādām slimībām un ļauniem spēkiem.

Ja senie latvieši ticēja šādām tradīcijām un tās pildīja savas funkcijas, kāpēc gan tas nevarētu notikt arī mūsdienās? Nekas jau nav mainījies - esam latvieši, mums ir mazi bērni, kurus arī kā mūsu senči vēlamies pasargāt no dažādām likstām un ļaunumiem.

Katra cilvēka dzīvē pienāk brīdis, kad iestājas apjukums, bailes, neskaidrība un haoss. Kā ar to tikt galā? Senie indieši un mūki veidoja mandalu, kas joprojām ir pazīstams kā sevis sakārtošanas modelis un veicina cilvēkā harmoniju, mieru. Mūsu senčiem bija zināms veids kā sakārtot savu iekšējo pasauli, iegūt harmoniju un dvēseles mieru. Atslēgas vārdi ir - veido pats savu puzuri. Varbūt, ka beidzot ir pienācis laiks smelties spēku nevis no citu tautu kultūrām, tradīcijām, bet gan mūsu pašu seno latviešu tradīcijām un ticējumiem! Puzuru veidošana sniedz meditatīvas sajūtas - tu nokļūsti domās ar sevi, spēj sevī ieklausīties un atbildēt uz sev neskaidriem jautājumiem.

-------------------
Nāk no pļavas,
Tiru-viru,
Vienā kājā karājas

Šai laikā nav grūti atminēt, kas tas tāds.
Puzurus gatavo - no vasaras pilnbriedā vāktām smilgām, rudzu un auzu stiebriem. Smilgu puzuri ir tie smalkākie, rudzu un auzu jau raupjāki, bet pavisam raupji puzuri iznāks no niedrēm. Tie būs piemēroti plašām, lielām telpām.
 
Puzura veidols rāda pasaules veidolu – ar debesu jumolu augšā un ar zemi apakšā. Un tam vidū tukšums. Ja mēs vizualizējam paši sevi puzura vidū, mēs uz to skatāmies no iekšpuses, no centra. Plakne simbolizē 4 debespuses, 4 vējus, 4 stihijas, 4 ietekmes, 4 gadalaikus, jo 4 debespuses simbolizē arī laika ritējumu.

Ja „galdiņš” ar 4 stūŗiem simbolizē Pasauli, tad Laika aizbildne ir Laima un vietas aizbildne, stihiju (uguns, ūdens, gaisa un zemes) aizbildne Māra ar tās daudzajām palīdzēm Mātēm. Tātad – četri-vienība izpaužas it visā – gan laikā, gan telpā. Bet pasaule ar to nebeidzas – mums virs galvas ir debesis un lejā zeme. Un vertikālā līnija, kas tās abas savieno, iet caur mums. Dievs atļauj iespējamo. Un puzura griešanās norāda uz laika, kustības, tātad, dzīvības – Laimas - klātbūtni.

Liekot kristālu pie kristāla, kristālu kristālā, veidojas ķekari, un tā aužas pasaule.
Pareizi sagatavotam puzurim ir ne tikai mitoloģiskais spēks, tas ir arī ļoti dekoratīvs - pareizi izgaismots, augstāk griestos iekārts puzuris lēnām rotē ap savu asi, veidojot uz sienām un griestiem interesantus un mainīgus latvju rakstus.

Viena puzura posma izgatavošanai (vislabāk izskatās, ja kopā sastiprina daudzus mazus puzurus, ko skaisti rotā) būs nepieciešami 12 vienāda garuma posmi, ko saver romba figūras veidā (ver uz dzijas pavedieniem, ja ērtāk, izmanto adatu). Niedres griež ar asu nazi (griežot ar šķērēm tās var sadalīties un nav izmantojamas). Dzijas pavedienu, uz kura tiks vērts rotājums, jāgriež tik garš, cik gari būs visi 12 niedru posmi. Kad uzvērti pirmie 4 niedres posmi, tos ar diegu sasien kopā, ver vēl divus posmus un atkal sasien kopā. Tā rīkojas, kamēr savērti visi 12 posmi. Divus augšējos trijstūrus sasien kopā, tāpat dara arī ar apakšējiem. Un mazais puzuris ir gatavs rotāšanai. Kopā sasieti seši mazie puzuri veido zvaigznes formu. Gatavo puzuri var rotāt, ļaujot vaļu iztēlei - ar krāsainiem pavedieniem, salmiem, spalvām - te noteikumu nav. Protams, ir arī citi puzuru veidošanas ieteikumi.
Svarīgāks ir pašu prieks un iedvesma. 
Lai izdodas!

(No dažādiem avotiem internetā atrastā.)
Komentāri (0)  |  2013-12-02 01:16  |  Skatīts: 6956x         Ieteikt draugiem
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ