MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

 


"Austra Pumpure – mana un tava"


       Ir piepildījies kāds sapnis - klajā nākusi grāmata „AUSTRA PUMPURE, MANA UN TAVA". Tā tapusi vairāku gadu garumā un to kopīgi radījuši daudzi autori. Tā ir grāmata par neparastu Kurzemes dziesminieci ar smalku, bet reizē arī ļoti spēcīgu balsi, kas spēja daudzus latviešus septiņdesmito gadu vidū pamodināt no snauda, par ilglaicīgu Liepājas teātra muzikālo dvēseli, par vienreizēju skolotāju, kas izaudzinājusi veselu pulku Austrasbērnu, par sirsnīgu un brīnišķīgu sievieti. Beidzot ikvienam lasītājam ir iespēja Liepājas leģendu Austru Pumpuri iepazīt mazliet tuvāk un varbūt saklausīt to, ko dzejnieks Māris Čaklais rakstījis Austrai veltītajā dzejolī „Blūzs": „Tai ir jābūt lielai mākai jūru dabūt gliemežvākā, bet ir māksla divtik jauka - izdabūt no vāka laukā..."

Grāmatu ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Liepājas domes un Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu izdevusi „Austras biedrība." Grāmatas sastādītāji Signe Sniedze un Ēriks Pozemkovskis apkopojuši dažādas publikācijas periodikā un Austrasbērnu pārdomas. Krāsām bagātīgu aprakstu par Liepājas teātra laiku grāmatai radījusi Edīte Tišheizere, bet „dzīvas" sarunas ar Andžilu Remesi, Olafu Gūtmani, Ināru Kalnarāju, Imantu Kalniņu un citiem Austras līdzgaitniekiem varēsiet lasīt Andas Buševicas intervijās. Savukārt Ilze Šarkovska-Liepiņa pētījusi un aprakstījusi folkmūzikas veidošanās sākumus Latvijā. Grāmatā publicētas fotogrāfijas no Austras Pumpures personiskā arhīva, kā arī senas Ulda Brieža fotogrāfijas, kuras tapušas vairāk kā pirms 30 gadiem. Tāpat foto stāstus palīdzējuši veidot Andris Gertsons, Pēteris Jaunzems, Irina Tīre, Guna Oškalna-Vējiņa un citi jaunie fotomākslinieki. Grāmatas māksliniecisko iekārtojumu izstrādājusi māksliniece Ineta Berkmane, bet bilžu apstrādi veicis mākslinieks Jānis Murovskis.


Austra Pumpure ir viena no dziesminieku kustības aizsācējām Latvijā, ilggadēja jauno mūziķu skolotāja, harismātiska Imanta Kalniņa dziesmu izpildītāja, tautas mīļota māksliniece un Triju zvaigžņu ordeņa kavaliere.

Par Austrasbērniem sevi dēvē tie, kuri savulaik mācījušies un dziedājuši kopā ar Austru un daudzu vārdi šodien ir labi pazīstami - Ieva Akuratere, Anta Eņģele, Juris Hiršs, Arnis Miltiņš, Uldis Ozols, Silvija Silava, Jānis Vītols un citi. Daļa no Austrasbērniem turpina dziedāt kopā ar Austru Pumpuri, un viņiem piebiedrojas aizvien jauni mūziķi, kurus aizrauj Austras starojums un dziesmu izpildījums. Katram no Austrasbērniem sirdī ir savs stāsts par Austru, tomēr tikai daļa no tiem atklājas kopīgajos koncertos, turpretī labestīgais humors, ar kādu Austra uzrunā savējos, nav noslēpjams.

Austrasbērnu loks nav slēgta brālība, tas aizvien paplašinās - Liepājas jauniešiem ir iespēja mācīties pie pašas Austras un jau „savā dzīvē" laistie Austrasbērni turpina mācīt ģitārspēli un dziedāšanu arī citās Latvijas pilsētās.

Kā saka Austra Pumpure - ikviens ir aicināts dziedāt ar mums, arī tu vari nākt! Klausītāji, kuri tikai pavisam nesen sev atklājuši Austru un Austrasbērnus, šajos koncertos pat pirmo reizi dzirdētai dziesmai var dziedāt līdzi, jo īpašā izpildījuma maniere pārvērš dziesmu siltā un saprotamā stāstā.

Jautājot
, kas ir Austra Pumpure pašiem Austrasbērniem, daži saka, ka viņa ir skolotāja šī vārda dziļākajā izpratnē, citi - Austra ir normāls brīnums. Acīmredzot, Austrasbērniem brīnums ir realitāte. Laikā, kad plaši sastopami kursi, kuros māca kā realizēt savas vajadzības un sasniegt vēlamo, interesanti dzirdēt Austru sakām: „Mēs radījām savu pasauli, un tā ir bezgalīgi skaista!" Dzirdot viņus dziedam kopā, šīs pasaules vienprātība pieskaras arī klausītājam un plūstošais spēks šķiet pārņēmis gan tā nesēju, gan saņēmēju.

Arī man tuvs ir Austras Pumpures izpildījums, tādēļ ar interesi lasīju šo grāmatu.

Komentāri (0)  |  2011-04-11 03:19  |  Skatīts: 2351x         Ieteikt draugiem
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ