Džons G. Neiharts "Runā Melnais Briedis"
„Runā Melnais Briedis" ir iedvesmojošs stāsts par indiāņu svēto vīru, kurš savas dzīves laikā panāca parastam cilvēkam gandrīz nesasniedzamu apziņas atmošanās līmeni. Visu viņa būtību caurstrāvoja viedums un gudrība, kas sniedzās ārpus šīs pasaules robežām. Melnā Brieža zināšanas ar vīziju starpniecību tika nodotas mūsu pasaulei un nu ar šīs neparastās grāmatas starpniecību ir sasniegušas arī mūs. Džons G. Neiharts (1881-1973), pazīstams amerikāņu dzejnieks, rakstnieks un kritiķis, 1930. gada augustā ceļodams pa ASV Lielajiem līdzenumiem, vākdams informāciju episkai poēmai par Amerikas vēsturi. Ekspedīcijas laikā viņš sastapa vecu un gandrīz aklu indiāni vārdā Melnais Briedis (1863-1950). Kaut arī iepriekš abi nekad nebija tikušies, Melnais Briedis "zināja", ka Neihartam kādudien jāierodas, un bija gatavs pavēstīt viņam savu stāstu.
Izlasīju ar lielu interesi un tagad pēc neilga laika intervāla pameklēju informāciju par šo grāmatu, kas arī šķita interesanta, tādēļ ievietoju.
----------------------------
Sveiciens no Rudītes Raudupes grāmatas „Runā Melnais Briedis" atklāšanas svētkos! 2011-09-21
Līdzīgi kā senā latviešu kultūra vēl šodien nes mums vērtīgas mācības, tā arī Amerikas iedzimto, indiāņu, kultūra māca iecietību, izturību, mijiedarbību starp dabu un cilvēku un bijību par to, kas ir lielāks un varenāks nekā mēs paši. ________________________________________ Labi zināms, ka Amerikas iedzimto kultūras bojāeja bija asiņaina un nežēlīga. Iekarotāji, neizprazdami iedzimto smalki izstrādāto dzīvesziņu, vienā rokā turēja krustu, otrā - šauteni. Pagāja daudz gadu, pirms Amerikas iedzīvotāji sāka saprast to, cik bagātīga bijusi iedzimto kultūra. 20.gs. 60. un 70. gados, kad uzplauka hipiju kustība, daudzi iedziļinājās seno indiāņu kultūrā. Grāmata „Runā Melnais Briedis" kļuva par fenomenu: jaunieši grāmatu pirka, lasīja, dāvināja citiem un daži sāka nopietni iedziļināties seno indiāņu dzīvesveidā un tradīcijās. Tie piedalījās indiāņu saietos, meditēja indiāņu sviedru mājās, rībināja bungas, aplī sēžot, un dažs labs gāja mācībā pie indiāņu šamaņiem. Tagad šī grāmata "Runā Melnais Briedis" ir nonākusi Latvijā.
Lasot Melnā Brieža vārdus, sākam izprast, cik varmācīga bijusi indiāņu zemes iekarošana, kad ieradās pirmie eiropieši. Viņš atceras: „Šie baltie bija ieradušies, lai nogalinātu mūsu mātes un tēvus un mūs pašus mūsu pašu zemē." Iekarotāji izlaupīja zemi, pazemoja iedzimtos un iedzina viņus nabadzībā.
Melnais Briedis uzauga, šo šausmu ielenkts. Taču, vēl zēns būdams, viņš piedzīvoja atklāsmi, ka pastāv būtība - acīm neredzama un rokām netaustāma realitāte. Šī attieksme pret pasauli kļuva arvien dziļāka un deva iespēju Melnajam Briedim palīdzēt savai tautai tās grūtajās dienās.
Latviešu attieksme pret dabu, it sevišķi senlatviešu attieksme pret to, līdzinās Amerikas indiāņu dzīvesziņai. Viņiem piemita sirdsgudrība, kas veicināja spēju izprast savu attieksmi pret dabu caur sirdi atšķirībā no mūsdienās tik bieži sastopamās attieksmes izmantot dabu kā patērētājiem. Melnā Brieža vārdi pauž saudzību un dabas mīlestību: „Pat vismazākā radība ir sūtīta šeit kaut ko paveikt, un tajā atrodama laime un spēks darīt laimīgu. Tāpat kā zāles stiebri cits citam rāda savas maigās sejiņas, tāpat jādara arī mums." Tāda pati Melnā Brieža saudzīga attieksme pret dabu saskatāma mūsu tautas dziesmās: Ēdiet, govis, zaļu zāli, Neminiet kājiņām, Zaļa zāle gauži raud, Kājiņām saminama.
Šis ir tikai viens mazs piemērs no daudziem citiem.
Melnā Brieža stāstījumā bieži skan vārds "svēts": svētas vietas, svētā pīpe, svētais aplis, svētais koks, svētais tipi, svētie augi utt. Viņu pasaule bija "dievota" līdzīgi kā senlatvietim, kam dabas parādības un Dabas Mātes krāšņums liecināja par augstāku un dziļas bijības cienīgu Esamību.
Nobeigumā Melnā Brieža vārdi: "Šis ir stāsts par dzīvi, kas ir svēta un tā vērta, lai par to pastāstītu, un par mums divkājainajiem, kuri tajā piedalās kopā ar četrkājainajiem un spārnotajiem debesīs, un ar visu zaļo, kas ir ap mums. - jo tie visi ir vienas mātes bērni un viens Gars ir viņu tēvs."
Rudīte Raudupe - literatūras zinātniece un rakstniece, grāmatu "Dievatziņa vēdās un dainās", "Labi ļaudis", "Pašatklāsme" un "Gaismas dzeja: sūfiju dzeja no Persijas" autore
Fragmentu no grāmatas var izlasīt - https://www.zvaigzne.lv/uploads/free/001-296_runa_melnais_briedis.pdf
Ieskats grāmatas atvēršanas svētkos -
https://www.youtube.com/watch?v=KlCFi9Og4l8
https://www.youtube.com/watch?v=s3F-nUhbcMo&feature=related
|