MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

 


Citronūdens


Cilvēks sastāv no 70 % ūdens, tāpēc tas mums ir vitāli nepieciešams. Savukārt skaistumam un veselībai ļoti noderīgs ir ūdens savienojumā ar citronu, jo kopīgiem spēkiem tie atjauno ķermeni.

Rīts ar silta citronūdens glāzi

Sākt katru rītu ar glāzi citronūdens (glāze ūdens, kas ir istabas temperatūrā vai nedaudz siltāks, kam pievienota no ½ citrona izspiesta sula) ir brīnišķīgs veids, kā pamodināt savu ķermeni, uzmundrināt to, kā arī sagatavot to brokastīm, pirmajai ēdienreizei piešķirot citu kvalitāti.

Kopumā dienā ieteicams izdzert divas glāzes citronūdens, dienā izlietojot vienu citronu. Ja ir vēlēšanās justies ne tikai mundrai, bet izjust arī ilglaicīgāku efektu, ir svarīgi citronūdeni dzert regulāri, katru dienu.

Protams, vislabāk ir dzert avota ūdeni kopā ar citronu, tomēr arī citrona sula, kas pievienota parastajam ūdenim, padarīs to atsvaidzinošu, garšīgu un sārmaināku. Lai ūdenī justu citronu, tam jābūt vismaz 5 % no kopējā sastāva. Vislabāk ir dzert citronūdeni bez cukura un citiem saldinātājiem.

Arī citronam ir jābūt istabas temperatūrā. Savukārt, lai no tā varētu iegūt vairāk sulas, to var vairākas reizes paripināt šurpu turpu pa galdu. Vispatīkamāk organismam ir uzņemt citronūdeni ķermeņa temperatūrā, kas rada nomierinošu efektu. Savukārt, ja ūdens ir par karstu vai par aukstu, ķermenim nepieciešama papildu enerģija, lai to uzņemtu.

Ja sagatavoto ūdeni lieto uzreiz, sagriezto citronu var atstāt ūdenī, bet, ja citronūdens tiks lietots arī vēlāk, citrons ir jāizņem no ūdens vai jāpievieno tikai sula. Citādāk ūdens var kļūt pārāk spēcīgs un kairinošs. Ja vien citrons nav īpaši rūpīgi nomazgāts vai pirkts bioloģiskā saimniecībā, pārāk ilga turēšana ūdenī var novest pie tā, ka izdalīsies uz citrona mizas esošie pesticīdi un ķimikālijas.

Ir cilvēki, kas ir pieraduši rītu sākt ar kafiju un pievieno tai citrona sulu, kas palīdz mazināt galvassāpes, lai gan kafija pati par sevi galvassāpes tieši var veicināt. Kafija ir viens no skābinošākajiem dzērieniem, tikai nedaudz atpaliekot no Coca-Colas, un mēģināt tās iedarbību kaut kā neitralizēt, pievienojot tai kaut ko pašu par sevi veselīgu, tomēr ir pašapmāns.

Pieradums dzert kafiju veidojas tādēļ, ka cilvēkiem, kuri uzturā lieto pārāk daudz neveselīgu produktu, lielākoties, ir maz enerģijas, tāpēc viņi pat pēc nakts miega jūtas noguruši. Kafija, būdama organismam pilnīgi nevēlama, izsauc spēcīgu organisma atbildes reakciju – tas mobilizē visus savus atlikušos spēkus, lai operatīvi atbrīvotos no nevēlamā dzēriena.

Šo mobilizāciju cilvēks izjūt kā intensīvu enerģijas uzrāvienu, taču tā ir mānīga sajūta, jo reāli cilvēks nav saņēmis papildu enerģiju savu dzīvības funkciju apmierināšanai. Šī sajūta nav ilgstoša, un tāpēc cilvēks jau sniedzas pēc nākošās kafijas tases – nākošā uzrāviena. Tieši tas rada pieradumu un atkarību no kafijas, ieraujot cilvēku apburtā lokā.

Palīgs vēderam

Citrons savienojumā ar karstu ūdeni palīdz tikt galā ar dažādām gremošanas trakta problēmām: sliktu dūšu, grēmām, aizcietējumu, vēdera uzpūšanos, pūšanas un rūgšanas procesiem un parazītiem. Interesanti, ka citronūdens var palīdzēt arī pret žagām. Vakarā iedzerts citronūdens palīdzēs tikt galā ar organismā lieko, kas palicis pēc vakariņām.

Citrona dzēriens palīdz vieglāk pārstrādāt ēdienu, tāpēc aknām ir mazāk darba, turklāt, tā kā tās ir attīrītas, veiksmīgāk tiek galā ar dažādiem sārņiem, ko uzņem organisms. Tāpat arī asinīs nenonāk nekas lieks (citrona sula ir kā toniks aknām, jo palīdz izdalīt vairāk žulti, līdz ar to ir vieglāk sagremot pārtiku). Citrona ūdens palīdz atbrīvoties arī no žultsakmeņiem.

Ja pēc divu nedēļu lietošanas cilvēks pārstāj dzert citronūdeni, visbiežāk viņš sajūt atšķirību.

Lai gan citroni pēc garšas ir skābi, svarīgs ir nevis ēdiena relatīvais skābums vai sārmainība, bet efekts, kādu tas dod, nonākot organismā. Šķietami skābi produkti (tādi kā citrons, laims un tomāts) ir skābi savā pamatstāvoklī, bet, produktam tiekot pārstrādātam organismā, tie rada sārmainu efektu. Šo produktu augstais sārmaino minerālvielu saturs veicina to, ka apēsti un metabolizēti tie palielina ķermeņa šūnu sārmainību, tāpēc iedarbojas labvēlīgi. 

Ja gribas īpaši izjust citrona attīrošās īpašības, var lietot pašu augli (vai citus citrusaugļus), jo tad tas darbojas kā «slotiņa», kas palīdz attīrīt zarnu traktu. Tomēr arī citronūdenim piemīt attīrošas īpašības, jo īpaši, ja tas tiek lietots no rīta, tukšā dūšā.

Organisma attīrīšanai ir ļoti vispusīgs pozitīvs efekts uz visu organismu. Tā uzlabo vielmaiņu, līdz ar to mazina ēstgribu un rada sāta sajūtu, tādejādi veicinot liekā svara zaudēšanu un ļaujot ātrāk izjust gaidīto rezultātu.

Ja citronūdens tiek lietots, ievērojot sabalansētu uzturu un organismu nodrošinot ar fizisko slodzi, tad rezultāti neizpaliks. Efektu pastiprina arī citrusu īpašība dedzināt organisma taukus. Lai efekts būtu jūtams, kā minimums nepieciešams izdzert divas glāzes citronūdens dienā.

Veselības uzlabošanai

C vitamīns un citronā esošie antioksidanti palīdz cīnīties ar infekcijām, paātrina brūču dzīšanu un mazina alerģiju. Citrons satur arī organismam tik svarīgo kalciju, magniju un kāliju. Citrona sula arī atvieglo astmas simptomus, kā arī kakla sāpes. Karsts citronūdens palīdz pret saaukstēšanās un gripas simptomiem.

Gan ūdens, gan citrons palīdz izvadīt toksīnus, tāpēc āda ar laiku izskatās arvien labāk. Tas ir pirmais efekts, ko var pamanīt, sākot lietot citronūdeni – āda kļūst tīrāka, bez pinnēm.

Citrons ir diurētiķis. Tas nozīmē, ka citronūdens ir īpaši labs cilvēkiem ar urīnceļu infekcijām. Citronūdens palīdz arī atbrīvoties no nierakmeņiem. Savukārt, dzerot citronūdeni kopā ar olīveļļu, tas palīdz atbrīvoties no žultsakmeņiem.

Citronūdens ir labs sirdij, tas palīdz pret sirdssāpēm, pazemina temperatūru, kā arī cukura līmeni asinīs – regulāri dzerot citronūdeni, asinis kļūst tīrākas. Ja citronūdens tiek dzerts tukšā dūšā, tas stimulē zarnu darbību, palīdzot atbrīvoties no liekā. Regulāri dzerot citronūdeni, tas cīnās ar toksīniem, tādējādi uzlabojot ķermeņa vispārējo stāvokli, tāpēc tas var arī palīdzēt atbrīvoties no muguras sāpēm un reimatisma.

Negatīvais, no kā jāuzmanās

Eksistē uzskats, ka, ja mēs nevaram noēst pilnu sauju kāda produkta, tad šo produktu uzturā labāk vispār nelietot (produkta daudzums nemaina produkta īpašības un iedarbību kā tādu – mainās tikai iedarbības intensitāte un ātrums). Tajā pašā laikā viss ir jālieto ar mēru.

Lai gan daudzi norāda, ka neizjūt nekādu negatīvu ietekmi no citronūdens lietošanas, tas nedrīkstētu būt par stipru un lietots pārāk ilgstoši gadījumos, ja cilvēkam ir neadekvātas pārtikas pārkairināts kuņģis, jo citronūdens var kļūt par pēdējo pilienu, kas var paātrināt gastrīta un kuņģa čūlas izveidošanos. Tāpat arī tiem cilvēkiem, kuriem ir sausa āda, ieteicamāki ir bāziski produkti.

Pārāk spēcīgs citronūdens cilvēkam var būt par smagu, tāpēc jutīgāki cilvēki pēc tā dzeršanas izjutīs nepatīkamu sajūtu. Tieši tāpēc jutīgākiem cilvēkiem ieteicams dzert vājāku citronūdeni.

Ieteikums nedzert citronūdeni tukšā dūšā, bet gan ēdienreizes laikā, lai citronūdens nekairinātu kuņģi, neiztur nekādu kritiku, jo ūdens dzeršana kopā ar maltīti atšķaida kuņģa skābi un palēnina gremošanu, tādejādi radot virkni problēmu. Savukārt ūdens, kas dzerts pusstundu pirms ēšanas (ar citronu vai bez tā), veicina kuņģa sulas pietiekamu izdalīšanos turpmākās maltītes sagremošanai.

Biežākā problēma, ar ko saskaras cilvēki, dzerot citronūdeni, ir zobu emaljas mīkstināšanās, kas rada tā saukto zobu nomizošanos. Lai no tā izvairītos, pēc citronūdens dzeršanas vajag iztīrīt zobus vai arī izskalot muti ar tīru ūdeni, kā arī citronūdeni var dzert ar salmiņu.

( https://www.draugiem.lv/#/dabarunaa/news/?p=10300088)

Komentāri (0)  |  2013-07-19 16:49  |  Skatīts: 2257x         Ieteikt draugiem
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ