MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

 


Elizabete Gilberta "Saistības"


    Grāmatas anotācijā rakstīts -

Elizabete Gilberta (Elizabeth Gilbert, dz. 1969) ir atzinību iemantojusi autore, kas raksta gan daiļliteratūras, gan lietišķās literatūras sacerējumus. Viņas 2002. gadā sarakstītais darbs The Last American Man iekļuva gan Nacionālās Grāmatu Balvas, gan Nacionālās Grāmatu Kritiķu Biedrības Balvas atlases finālā. Vislielāko popularitāti autore iemantojusi ar 2006. gadā sarakstīto atmiņu grāmatu "Ēd, lūdzies, mīli", kas ir izdota vairāk nekā trīsdesmit valodās, tostarp arī latviski un ieguvusi kulta romāna statusu.

Sava autobiogrāfiskā bestsellera "Ēd, lūdzies, mīli" nobeigumā Elizabete Gilberta iemīlējās Felipē, brazīliešu izcelsmes Austrālijas pilsonī, kas viņu iepazīšanās brīdī dzīvoja Indonēzijā. Mīlētāji apmetās Amerikā un zvērēja viens otram mūžīgu uzticību, bet viņi zvērēja arī kaut ko citu: nekad un nekādos apstākļos nestāties oficiālā laulībā. Taču kādu dienu iejaucās liktenis ASV valdības izskatā - ierēdņi aizturēja Felipi robežas šķērsošanas brīdī un izvirzīja noteikumu: vai nu viņiem jāprecas, vai arī Felipem nekad vairs nebūs atļauts ieceļot šajā zemē.
Saprazdama, ka "laulības spriedums" ir neizbēgams, Elizabete Gilberta nolēma pārvarēt savas bailes no laulības, pamatīgi izpētot laulības institūciju. Autorei raksturīgā atjautība, asais prāts un iejūtība ļauj apcerēt laulību "pilnā apgaismojumā", atklāti apskatot jautājumus par saderību, apmātību, ģimenes tradīcijām, sabiedrības gaidām, šķiršanās risku un pazemojošiem pienākumiem. Viņa norauj plīvuru mītiem, meklē izskaidrojumu bailēm, cenšas visur saskatīt vēsturisko perspektīvu un romantiskās fantāzijas samēro ar emocionāliem kompromisiem. Grāmatas nobeigums izskan kā savdabīgs mīlestības triumfs, ietverot sevī visus sarežģījumus un sekas, kas neizbēgami pavada ikvienu reālu mīlestību reālajā pasaulē.

----------------

Vēl kādas interneta vietnēs atrastas pārdomas, kurām varu pievienoties -

Reiz man kāda gudra sieviete teica, ka saistības dažreiz nepieciešamas kaut vai tāpēc, lai viņai būtu kāds, kas palīdz aizpogāt vai aizvērt rāvējslēdzēju kleitām. (Ak, kā tagad mums, vīriešiem, būtu jāpateicas apģērbu ražotājiem, kas kleitām aizdares iešuj tieši mugurpusē.) Bet, ja runājam nopietni, tad saistības ir nopietna lieta un Elizabete Gilberta, rakstot "Saistības", radījusi neatkārtojami interesantu skatījumu uz laulības institūciju. "Saistības" nav daiļliteratūras sacerējums, bet aizrauj tikpat spēcīgi kā labākais spriedzes romāns.

Domāju, ka Gilbertas fani atceras romāna "Ēd, lūdzies, mīli" notikumus - romāns ieguva pasaules slavu un, pateicoties tam, rakstniece kļuva par vienu no pasaules ietekmīgākajām sievietēm un viņas vārdu uzzināja lasītāji arī ārpus Amerikas kontinenta. "Ēd, lūdzies, mīli" nobeigums izskanēja kā slavas dziesma dzīves līdzsvaram un jauniegūtai mīlestībai. Autore gan bija svēti solījusies, ka nekad vairs neprecēsies, jo vienreiz jau bija apdedzinājusies. Nekad nesaki nekad!

Tomēr pēc "Ēd, lūdzies, mīli" Lizas dzīve turpinājās un viņas mīlestībai pretī stājās ASV valdība - Felipe vairs nedrīkstēja iebraukt Amerikā, bet bija arī viena izeja - laulības. Liza tika nostādīta aci pret aci ar savas pagātnes lielāko un baisāko rēgu. Tomēr, bailes vienmēr var pārvarēt, ja tām ieskatās tieši acīs un pasaka: "Es nebaidos!" un Liza tieši to darīja. Viņa metās iekšā laulības institūcijas izpētē!

Jāpiebilst, ka Gilberta agrāk strādājusi visā pasaulē labi zināmajā vīriešu žurnālā GQ. Viņa pat kādu laiku izlikās par vīrieti, lai tikai labāk iepazītu pretējā dzimuma dzīvi. Šī grāmata ir kā apliecinājums tam, ka viņa ir viena no pasaules labākajām žurnālistēm. Tik plašu pētījumu par laulībām lasu pirmo reizi un daudz kas tajā ir ārkārtīgi šokējošs. Visvairāk šokēja tas, ka pirms pusgadsimta Amerikā starprasu laulības bija aizliegtas - tā bija krimināla darbība, par kuru sodīja ar bargu spriedumu. Gilberta gan atzīst, ka tikai viena iemesla dēļ laulības pastāv joprojām - tās nemitīgi mainās.

"Saistības" ļauj mums iepazīt iemīļoto rakstnieci daudz tuvāk - viņa ielaiž mūs pasaulē, kura pilna ar pagātnes rēgiem, mītiem un apslēptām bailēm. Beidzot viņa atklāj arī to, kāpēc izjuka viņas pirmā laulība. (Domāju, ka lasot "Ēd, lūdzies, mīli", daudzi prātoja, kāpēc izjukusi autores pirmā laulība.) Grāmatas 62. lapaspusē ir trāpīgs salīdzinājums, kura autors ir Oto Markvards - zwei vācu valodā nozīmē "divi", bet vārds zweifel nozīmē "šaubas", - tādā veidā, citēju, - "izsakot domu, ka jebkādi "divi" ienes mūsu dzīvē neziņas iespēju." Šāda neziņa, agrāk vai vēlāk, piemeklē mūs visus un tad mēs sev jautājam vai viņš/viņa ir īstais/īstā un kā to zināt? Varbūt pareizāk darīt kā grāmatā minētajam Vebsteru pārim - apprecēties praktisku apsvērumu dēļ un tikai kopdzīves laikā sastapties ar tādu parādību kā mīlestība?

"Saistības" sniedz neskaitāmi daudz atbildes uz jautājumiem un liek saprast, ka ilgi meklētā ideālas laulības formula nemaz nepastāv - katram tā ir sava un ārkārtīgi individuāla.

Grāmata patiešām ir objektīvs žurnālistes pētījums par laulību - tās nepieciešamību, daudzveidību un jautājumiem, kurus sev uzdod ikviens pāris, kurš plāno precēties vai to jau ir izdarījis.

Rakstot šo grāmatu, Gilberta nav zaudējusi izcili noslīpēto, skaidro pasaules redzējumu un asprātību. Vainot Gilberti asprātības trūkumā būtu tas pats, kas apsūdzēt Māti Terēzu žēlsirdības neesamībā. "Saistības" ir lielisks pētījums par laulības institūciju. Visiem laulātajiem derētu atcerēties divus vārdus, kurus teica Felipe: "Būsim uzmanīgi!" (Kāds ir šo vārdu zemteksts? Izlasīsi grāmatu un sapratīsi!)

-------------------

Nu esmu izlasījusi abas šeit pieminētās grāmatas un lai gan man savā vecumā daudz kas bija jau zināms, taču atradu arī priekš sevis ko vērā ņemamu. Katrs mēs meklējam un atrodam ko savu, kas tajā brīdī šķiet aktualizējies. Priecājos, ka izlasīju.

Dzīves Mācības turpinās!:)
Komentāri (0)  |  2012-07-30 18:26  |  Skatīts: 1847x         Ieteikt draugiem
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ