MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

MĪLESTĪBA! GAISMA! HARMONIJA!

 


PIEKTAIS tips – vērotājs, domātājs, kolekcionētājs


Izpildot eneagrammas testu, kur nācās novērtēt 115 apgalvojumu piemērotību vai nepiemērotību sev, izdarot ne tik vienkāršos aprēķinus, sanāca, ka pārsvarā esmu PIEKTAIS tips... Lai arī pirmo reizi lasot šur tur manī radās pretestība, taču galu galā jāatzīst, ka šai raksturojumā ir daudz kas no manis pašreiz... Vienīgi ar to krāšanu - nu tās jau gan pārsvarā ir garīgās vērtības, ko arī šeit var atrast.:) Ievietošu šeit testa grāmatiņas raksturojumu, bet daudz plašāks lasāms otrajā grāmatā.
---------------------
PIEKTĀ tipa cilvēku uzvedību iezīmē distancētība no apkārtējās pasaules. Šādi viņi cenšas galvenokārt pasargāt sevi no pārāk lielas emocionālas tuvības. Kontaktu ar apkārtējiem viņi veido it kā tikai caur filtru. Par filtru PIEKTAJIEM kalpo sistematizējoša un vispārinoša domāšana. Emocionāli aizkustinošu pieredzi viņi cenšas no sevis attālināt, rūpīgi ievīstot to lielākās kopsakarībās un aplūkojot no teorētiski analītiskā viedokļa. Papildus teorētiskai saskarsmei ar PIEKTAJIEM ir nepieciešama teritorija, kur pabūt vienatnē. Viņi ienīst uzmācību un neļauj nevienam ielauzties savā pasaulē.

PIEKTO distancētā attieksme pret pasauli tomēr nenozīmē striktu novēršanos no tās. PIEKTIE meklē informāciju, atziņas un teorija, ko iemūžināt savās abstraktajās sistēmās un domu celtnēs. Šādi uzkrāti dārgumi kalpo kā vaļņi pret uzmācīgo dzīves pieredzi, kas varētu viņus aizskart. Dažiem PIEKTAJIEM tas izpaužas materiālo priekšmetu krāšanas tendencē. Arī tā rodama izvairīšanās no saskarsmes.

Kaislība, kas mudina darboties PIEKTĀ tipa cilvēkus, ir skopums. Tas kļūst saprotamāks, tiklīdz iztēlojamies, kā sakrātās un apkārt sev izstādītās bagātības PIEKTAJAM nākas sargāt no apkārtējās pasaules tīkojumiem. Atdot kaut ko no saviem dārgumiem nozīmētu pazaudēt savu aizsardzības valni. Tā kā viņi nevēlas pieļaut tuvumu, PIEKTIE īpaši skopojas paši pret sevi. Attiecībās ar citiem cilvēkiem viņi vienmēr izturas pieklājīgi, bet neieinteresēti un atturīgi.

PIEKTO aizsardzības mehānisms ir izolēšanās un atkāpšanās. Ja viņi nonāk emocionāli saspringtās situācijās, kas apdraud viņu mierīgo novērotāja posteni, PIEKTIE atkāpjas - iziet no telpas vai aizsedzas ar klusēšanu. Pēc tam viņi parūpējas par visiem vajadzīgajiem pasākumiem, lai nekad vairs šādā situācijā nenonāktu. Tā kā vēlme piepildīt savas domu konstrukcijas ar arvien jaunām zināšanām un lielāku informācijas apjomu atkal un atkal grūž viņus pasaules apkampienos, viņi aizvien no jauna glābjas bēgot.

No dilemmas, ko rada nepieciešamība pievērsties pasaulei, lai šādi smeltos zināšanas, kas viņus pasargā no tās, PIEKTIE var izvairīties, tikai ļaujoties saskarsmei ar personisko pieredzi. Pie tās pirmām kārtām pieder sava fiziskā ķermeņa pieņemšana. PIEKTĀ tipa pārstāvjiem dzīvu pieredzi izdodas gūt tikai autentiskā, piezemētā sevis uztverē. Nokāpšana no ziloņkaula troņa sākas ar iejušanos savā ķermenī - tā ir inkarnācija šī vārda vistiešākajā nozīmē.

TĀDA NU ESMU! :)
Komentāri (0)  |  2012-12-11 00:00  |  Skatīts: 2068x         Ieteikt draugiem

Atpakaļ